اگر php کار میکنید احتمالا با لاراول هم آشنا هستید.
آقای تیلور اوتول خالق لاراول (محبوب ترین فریم ورک phpدر حال حاضر) پروژه جدیدی به اسم Lumen رو معرفی کرده.یک میکرو‌فریم‌ورک برای php. میکروفریم‌ورک ها از فریم‌ورک ها ، کوچکتر، ساده تر و سریع تر هستند.
اگر از طرفداران فریم ورک لاراول هستید اصلاً جای نگرانی نیست چراکلومن قرار نیست جای لاراول را بگیرد بلکه برعکس قرار است در برخی مواقع به کمک لاراول بیاید.
پیش از این هم دو میکرو‌فریم‌ورک پرطرفدار Slim و Silex برای php توسعه داده میشدند اما انتظار این است که لومن با قدرت فریم‌ورک، توسعه دهندگان و جامعه ی بزرگ کاربران لاراول به محبوبیت بیشتری دست پیداکند.
لومن بر پایه‌ی لاراول ساخته شده است و بسیاری از کامپونتت‌های آن را با خود دارد و البته لومن برای ساخت سرویس های کوچک و کاربردهای خاص بسیار مناسب است، هرچند که امکان انجام کارهای بزرگ را هم دارد.
کجا به کار میاد؟
با لومن سرویس ها و api های وب را خیلی سریع پیاده سازی کنید و همچنین سرعت اجرای بالاتری را از سرویس خود انتظار داشته باشید چون تعداد زیادی از کامپوننت های لاراول از آن حذف شده اند، در نتیجه سرعت بارگذاری آن بیشتر میشود و البته همچنان همان ساختار منسجم و زیبای لاراول را در خود دارد.
لومن همچنین برای ساختن API های JSON گزینه ی خیلی خوبیست و برای این کار بهینه شده است مخصوصا اگر سیستم شما تنها نیازمند این مورد باشد و ابزارهای یک وب اپلیکیشن فول استک برای شما بی استفاده باشد.
 لومن به جای استفاده از کامپوننت روتینگ سمفونی، از فست روت استفاده میکند چون این کتابخانه کارایی و عملکرد بهتری برای این نوع اپلیکیشن‌ها ارائه میدهد. البته در لومن به اندازه ی لاراول امکانات پیکربندی وب‌اپلیکیشن‌ها را در اختیار ندارید.
بسیاری از ویژگی‌های لومن از لاراول گرفته شده که مهمترین های آنها عبارتند از :
• تمپلیت انجین Blade
• Eloquent ORM
• لاگینگ
• مدیریت وابستگی‌ها
• بررسی خطاها
• و ..
در مورد تمام این ویژگی ها میتوانید در مستندات لومن بیشتر مطالعه کنید.تمام این ویژگی ها بیانگر این است که میتوانید برنامه های قدرتمندی با این میکرو فریم ورک برای کاربرد‌های وسیعی در وب بنویسید و از قدرت، سرعت و سادگی آن لذت ببرید.

مقالیسه لاراول و لیومن

تفاوت چندانی مابین این دو فریم ورک دیده نمی‌شود به جزء اینکه لومن تاحدودی سبک‌تر از لاراول است و این به خاطر حذف برخی کامپوننت ها و کتابخانه‌های آن است. حذف برخی کامپوننت ها به این دلیل بوده تا عملکرد وب اپلیکیشن هایی که با این فریم ورک نوشته می‌شوند به مراتب بالاتر رود. به منظور ارتقاء سرعت این فریم ورک، تغییرات از قبیل آنچه در ادامه می‌بینید صورت گرفته است:
۱- تنظیمات به مراتب کمتر: جالب است بدانیم که این میکرو فریم ورک به صورت از پیش تنظیم شده است به طوری که اصلاً فولدر configیی در این فریم ورک وجود ندارد و در صورتی که نیاز به تنظیمات خاصی داشته باشید، این کار از طریق فایل env صورت می گیرد.
۲- روتینگ این فریم ورک تغییر کرده است: عمده ترین تغییری که در لومن صورت گرفته، ساختار متفاوت روتینگ این فریم ورک نسبت به برادرش لاراول است و همین تغییر ساختار Routing سرعت این فریم ورک را تحت الشعاع قرار داده است. لومن بر خلاف لاراول که از روتر فریم ورک سیمفونی استفاده می کند، از FastRoute که یک چارچوب بسیار سبک روتینگ است استفاده می‌کند (لازم به ذکر است که FastRoute به قدرتمندی روتینگ سیمفونی نبوده و توسعه‌دهنده یک جاهایی نیاز به بازگشت به روتینگ لاراول دارد).
در پاسخ به این سؤال که آیا من می‌توانم به فریم ورک لومن سوییچ کنم یا خیر؟ بایستی بگوییم که بستگی دارد. اگر شما تاکنون پروژه های خود را روی فریم ورک لاراول نسخه ۴ یا ۵ بسته اید، نیازی به این مهاجرت نخواهید داشت. Lumen مناسب برای توسعه وب اپلیکیشن هایی در مقیاس کوچک که نیاز به سرعت بالایی دارند می باشد.

نحوه نصب Luman

نحوه نصب لومن به همان طریقی است که لاراول را نصب می کنیم. ابتدا نیاز است که ابزار Composer را نصب کرده سپس دستور زیر را وارد کنیم:

همان طور که در کد فوق می بینیم، با استفاده از Composer پروژه ای تحت عنوان  SokanAcademy ایجاد کرده ایم. Composer به صورت خودکار کلیه وابستگی‌های مورد نیاز این فریم ورک را دانلود کرده و در پوشه مد نظر شما قرار می دهد. نکته جالب اینجا است که اگر روزی شما تصمیم بگیرید که پروژه Luman خود را به یک پروژه لاراول تبدیل کنید، این کار شدنی است اما نیاز به کمی سرچ در اینترنت دارد که چطور این کار را انجام دهید.