اگر شما می‌توانید وب‌سایت بسازید پس می‌توانید اپلیکیشن تحت دسکتاپ هم بسازید.

این اولین جمله‌ای است که هنگام مراجعه به وبسایت رسمی فریمورک الکترون با آن مواجه می‌شوید. اما منظور از این جمله چیست؟ چگونه می‌شود با دانش طراحی وب اقدام به تولید اپلیکیشن‌های دسکتاپ برای پلتفرم‌هایی مثل ویندوز و مک کرد؟ این سؤالی ست که پاسخ آن را در این مقاله دریافت خواهید کرد.
الکترون تکنولوژی جدیدی است که گیت‌هاب آن را توسعه داده است. این فریم‌ورک به شما کمک می‌کند تا با دانشی که در زمینه‌ی وب دارید اپلیکیشن‌هایی برای پلتفرم‌های مختلف تحت دسکتاپ بسازید. کمی باورش سخت است ولی اکنون همه‌ی آنچه که شما برای ساختن چنین اپلیکیشن‌هایی نیاز دارید HTML-CSS-Javascript است.

از جمله اپلیکیشن‌های مشهوری که بوسیله‌ی این فریمورک ساخته شده‌اند می‌توان به Visual Studio Code, اپلیکیشن Slack, ادیتور اتُم و … اشاره کرد.
ایده‌ی اصلی که در پشت این فریم‌ورک وجود دارد و عامل پیدایش آن شده است این است که شما یک بار ساختار کد و اپلیکیشن خود را تعیین می‌کنید و برای پلتفرم‌های مختلف از آن خروجی می‌گیرید. بدون اینکه مجبور باشید برای هر پلتفرم یک اپلیکیشن جداگانه بنویسید.
برای اینکه بتوانید اولین اپلیکیشن خودتان را با الکترون بسازید نیاز هست که پیش‌نیازهایی را بلد باشید. ما فرض می‌کنیم شما یک ادیتور کد دارید و Node.js و npm را در محیط توسعه خود نصب کرده‌اید.

این محیط توسعه می‌تواند ویندوز, مکینتاش یا یکی از توزیع‌های لینوکس باشد. در‌واقع مهم نیست محیط توسعه چه باشد، چون ما می‌خواهیم «کراس‌پلتفرم» باشیم! همچنین نیاز هست که شما تسلط نسبی روی HTML-CSS-Javascript داشته باشید. چون کار ما بر اساس تکنولوژی‌های تحت وب خواهد بود. البته اگر با Node.js هم آشنا باشید خیلی سریع‌تر یاد خواهید گرفت ولی ضرورت چندانی ندارد.

 

نحوه‌ی کار الکترون چگونه است؟

الکترون یک runtime را برای ساخت اپلیکیشن‌های تحت دسکتاپ با استفاده از جاوا اسکریپت برای شما فراهم می‌کند. الکترون یک فایل اصلی جاوا اسکریپت را که در فایل package.json (که شامل اطلاعات اساسی اپلیکیشن است و وجود آن در هر پروژه‌ی الکترون ضروری است) تعریف شده است و معمولاً main.js یا index.js نام‌گذاری می‌شود را اجرا می کند. فایل main.js بعد از اجرا شدن توسط الکترون پنجره‌ی اصلی اپلیکیشن شما را که شامل صفحات وب رندر-شده هستند ایجاد می‌کند. این صفحات رندر شده علاوه بر اینکه دارای ساختار و قدرت یک صفحه‌ی وب هستند از ویژگی‌ها و قدرت سیستم عامل هم می‌توانند استفاده کنند.

این صفحات توسط موتور قدرتمند کرومیوم رندر می‌شوند و سازگاری با کلیه پلتفرم‌ها را در سطح بالایی تضمین می‌کند. به عبارت دقیق‌تر موقعی که شما یک پروژه را از طریق الکترون اجرا می‌کنید یک پروسه‌ی اصلی (main process) ایجاد می‌شود که مسئولیت تعامل با رابط کاربری سیستم عامل شما را بر عهده می‌گیرد.
در پست‌های بعدی به صورت گام به گام، ساخت یک اپلیکیشن با الکترون را به شما آموزش خواهیم داد.

 

منبع: hive.ir