در این مقاله ما رایانه خود را برای توسعه برنامه های PHP و CouchDB آماده می کنیم ، روش نصب در دو سیستم عامل Linux و Windows بررسی می شود. ما از نرم افزار git برای کنترل سورس پروژه استفاده خواهیم کرد که خوشبختانه نصب آن بسیار آسان می باشد.

نصب در ویندوز

در ویندوز ما به آسانی با طی کردن مراحل زیر ماشین را آماده استفاده می کنیم:

نصب Apache و PHP

شما می توانید Apache و PHP رو به آسانی با نصب برنامه  xampp نصب کنید . www.apachefriends.org

نصب Git

ما از نرم افزار git برای کنترل سورس پروژه استفاده خواهیم کرد که خوشبختانه نصب آن بسیار آسان می باشد.

نرم افزار Git هم در هر سیستم عاملی در دسترس است برای نصب به آدرس http://git-scm.com  مراجعه کنید .

نصب couchDB

نصب CouchDB نیز به آسانی با دریافت فایل نصب از آدرس  https://couchdb.apache.org امکان پذیر است.

 

نصب در لینوکس

برای نصب در لینوکس به دلیل توزیع های فراوان استاندارد مشخصی وجود ندارد ولی ما در اینجا مراحل نصب بر روی توزیع ubuntu را می نویسیم .

نصب Apache و PHP

ما از ابزار  apt-get  برای نصب نرم افزار ها  از طریق خط فرمان لینوکس  استفاده می کنیم ، ابتدا مطمئن می شویم که apt-get به روز می باشد :

بعد از نصب موارد بالا تقریبا همه چیز برای میزبانی صفحات وب تحت زبان php را داریم حال باید سرور آپاچی را با استفاده از دستور زیر ریستارت کنیم :

نصب Git

نصب couchDB

ابتدا با دستور apt-get به شکل زیر نصب می کنیم :

سپس با دستور زیر سرویس مربوطه به این پایگاه داده را راه اندازی می کنیم :

خب برای اطمینان از نصب صحیح سرور آپاچی مرورگر را باز کرده و آدرس http://localhost  را وارد کنید تا صفحه پیش فرض سرور آپاچی فعال شود.

برای اطمینان از نصب couchdb نیز این آدرس http://127.0.0.1:5984  را وارد نمایید که باید پاسخ {“couchdb”:”Welcome”,”version”:”۱٫۲٫۱″}  را ببینید .

در آخر باید نرم افزار git را برای استفاده پیکربندی می کنیم ، محیط command را فعال کنید و دستورات زیر را استفاده کنید  ، در حقیقت با دستورات زیر نام و ایمیل کاربر را مشخص می کنیم :

خب در این مقاله سعی شد مراحل نصب به طور جمع و جور پوشش داده شود ، در مقاله بعد شروع به آموزش چگونگی استفاده از couchDB خواهیم کرد.